Posledná párty minulého roka je za nami, ale majitelia kaviarní, čajovní a rôznych barov už uvažujú ako ďalej skvalitniť svoju prevádzku. Keďže vďaka Silvestru sem-tam „odišla“ nejaká tá veža, reproduktory, alebo zosilňovač, je potrebné uvažovať o náhrade, vybudovaní, alebo doplnení ozvučenia podniku. Pokúsme sa na to pozrieť s už triezvym pohľadom na začiatku nového roka.
Pri výbere optimálnej varianty pre váš podnik je dôležité zvážiť, o aký druh prevádzky sa jedná. Ak ide len o príposluchovú hudbu (podmaz) na nízkej hlasitosti a prevádzka nemá väčšie rozmery, môžete uvažovať o variante s použitím nízkoohmových reprosústav o impedancii 4, 8, alebo 16 ohmov.Pre väčší počet sústav sa najčastejšie používajú sústavy s impedanciou 8 ohmov tak, aby pri ich sériovo-paralelnom zapojení nebola smerom dole prekročená minimálna povolená zaťažovacia impedancia zosilňovača. U bežných typov zosilňovačov sa táto impedancia pohybuje na úrovni 4. ohmov. Pre malé prevádzky postačia napríklad reproduktory Monacor MKS-34/SW s impedanciou 4 ohmy a výkonom maximálne 45W. Pod malou prevádzkou si predstavme plochu približne 30-40 štvorcových metrov. Ak chceme túto plochu ozvučiť lepšie a mať pri tom aj nejakú výkonovú rezervu, potom môžeme použiť 4ks reproduktorov Q-PA302, ktoré zapojíme po dva paralelne na každý kanál zosilňovača. Pri jemnom pridaní korekcií (basov) zvuk znie celkom príjemne. Nižšie frekvencie potrebujeme pri malých hlasitostiach zdôrazniť z dvoch dôvodov. Tým prvým je fyziológia ľudského ucha, čo znamená, že ľudské ucho je najcitlivejšie na oblasť stredových frekvencií , chýbajú nám podvedome basy a výšky. Tým druhým dôvodom je to , že malé reprosústavy s hlbokotónovými reproduktormi o priemere cca 8 až 10cm jednoducho nie sú schopné preniesť frekvencie pod 70 až 80 Hz. Namiesto pridania korekcií je možné použiť malý aktívny subbas, ktorý pripojíme paralelne k signálu, idúcemu do zosilňovača pre už spomínané malé reprosústavy. Pre lepší prenos a väčší výkon je možné použiť reprosústavy MKS-64/SW, Q-PA502, MKS-88, MKS-232, Q-PA602, alebo Q-PA802. Všetky tieto reprosústavy sú plastové, majú kovovú mriežku, sú balené po pároch a obsahujú aj montážne konzoly na stenu. Spoločnosť Monacor má vo svojej ponuke aj ďalšie reprosústavy s väčším výkonom, taktiež reprosústavy, ktoré sú určené na vonkajšiu montáž a sú zosilnené voči vonkajším vplyvom, ako je vlhko, teplo, dážď, vietor. Poďme sa teraz pozrieť aj na malé zosilňovače. Pre nás má význam zosilňovač, ktorý má malé rozmery, zvládne aj 12, či až 16 hodinovú prevádzku, umožní pripojenie mikrofónu, prípadne aj USB kľúča. Veľmi dobrou variantou je výber zosilňovača ESA-18 Dynavox s výkonom 2x40W do záťaže 4 Ohmy. Tento zosilňovač, v cene cca 95EUR, má zabudovaný dostatočne výkonný toroidný transformátor, ktorý zvládne aj väčší výstupný výkon s dostatočnou rezervou. Pre malé prevádzky je vhodný aj na rôzne karaoke párty, keďže má mikrofónny vstup a zabudované echo. Je vhodný aj na ozvučenie videoprojekcií . Ďalšou možnou variantou je použitie zosilňovača HVA-5000. Tento zosilňovač s porovnateľným výkonom má zabudované dva mikrofónne vstupy, vstavané sloty na SD karu a USB kľúč. Ak chcete do svojej prevádzky malé karaoke riešenie, potom smelo môžete použiť práve tento zosilňovač v cene do 76EUR. Poďme teraz k väčším prevádzkam.
Ak máme napríklad prevádzku s rozmermi 12×12 metrov, alebo väčšiu, mali by sme sa už zaoberať použitím 100V rozvodu. Pri vyššom napätí a dlhších vedeniach výkonového signálu do reprosústav docielime nižšie straty. Súčasne sa nemusíme veľmi trápiť výpočtami výslednej impedancie reproduktorov. Môžeme si vybrať z typov reproduktorov určených pre takýto rozvod, napríklad EUL-34, EUL-64, EUL-88 ktoré sú určené k montáži na stenu, alebo EDL-24, 25, 26, 28 k montáži do sádrokartónu. Tieto reproduktory pripájame priamo do vetvenia signálu paralelne. Zvyčajne je možné na týchto reproduktoroch pomocou prepínača, alebo pomocou prevodného transformátora, nastaviť požadovanú hlasitosť v konkrétnom bode miestnosti. Pre tých, ktorí vyžadujú kvalitnejší zvuk , sú určené dvojpásmové ESP-15, 17, 22, 32WS, v ktorých je možnosť natočenia vysokotónového reproduktoru do požadovaného smeru. Pre napájanie týchto reproduktorov signálom je možné použitie jednozónového alebo viaczónového zosilňovača (podľa počtu miestností). Ak potrebujete lacné riešenie, ale napriek tomu dobré a osvedčené, môžeme vám ponúknuť zosilňovač PA-8120RCD v cene 530EUR, obsahujúci tuner, CD, USB a mikrofónne vstupy. Tento zosilňovač má výkon 120W. Sú aj lacnejšie varianty, ako napríklad šesťzónové ST2180BC, alebo ST2250BC v cene 267EUR. Tieto zosilňovače majú zabudované sloty pre USB a SD kartu s prehrávaním MP3. Výkon zosilňovača ST2250BC je 250W.
V ponuke máme aj špeciálne reproduktory do toaliet, spŕch, bazénov, kuchynských liniek a pod. Ak potrebujete špeciálne reproduktory do horných rohov miestností, radi vám ponúkneme aj takéto. Pri nastavovaní zvuku si však treba uvedomiť, že kút, alebo roh pôsobia ako prirodzený akustický zvukovod, zdôrazňujúci určité spektrum frekvencií. Ak potrebujete špeciálnu aplikáciu – zhotovenie nábytkového boxu v lakovanom vyhotovení, alebo v pastelovej farbe, radi vám pomôžeme a vyrobíme pre vás takéto sústavy u nás v TA Elektro.