Tento článok je venovaný ľudom, ktorí si vážia svoje staré reproduktory maďarskej výroby VIDEOTON, alebo reproduktory PIONEER, ktoré kedysi dovážal TUZEX. V rokoch sedemdesiatych a osemdesiatych práve VIDEOTON predstavoval dobrú zvukovú kvalitu za dobrú cenu a navyše aj s pekným designom. Nečudo, že reprosústavy tejto značky si ľudia kupovali veľmi často na Slovensku a taktiež si ich priamo dovážali s kazeťákmi AKAI z Maďarska, alebo kotúčovými magnetofónmi ZRK z Poľska. Reprosústavy PIONEER, dovážané Tuzexom boli taktiež dosť rozšírené po našej bývalej federácii. Všetky tieto reprosústavy mali niečo spoločné – polyuretánové vlnky po obvode basového a stredového reproduktora. Niektorí ľudia ich dodnes označujú za vlnky z „morskej peny“. Tieto vlnky, resp. závesy membrány, ktorá bola z papiera alebo polypropylénu, sa postupom času rozpadli. Ak takáto reprosústava hrala ďalej aj s poškodenými reproduktormi, mohlo dôjsť k vyoseniu membrán a následnému treniu cievky reproduktora o stredový magnetický pól reproduktora. Toto trenie sa prejavovalo výrazným skreslením zvuku, doslova škrabotom a praskaním. Tí, ktorí nechali takýto reproduktor hrať ďalej, sa mohli dočkať prešúchania nosiča cievky (voice coilu) až na samotný vodič. V lepšom prípade takéto opotrebenie skončilo iba predratím vodiča v cievke. V horšom prípade to skončilo medzizávitovým skratom s následným možným poškodením zosilňovača, nehovoriac o akustickom skrate. Sú však aj takí majitelia spomínaných reprosústav, ktorí nenechali vec dôjsť až takto ďaleko a rozhodli sa vyriešiť uvedenú poruchu opravou. Keďže pomerne veľa ľudí hľadá takéto riešenie, alebo aspoň návod na opravu, pokúsime sa pomôcť aspoň radou.
Poškodený záves je potrebné najprv z reproduktora demontovať. Pomocou skalpela odstrániť zvyšky rozpadnutej vlnky z koša reproduktora a papierovej membrány. Treba však dávať pozor pri odstraňovaní zvyškov z papierovej membrány. Toto odstraňovanie je potrebné robiť trpezlivo a hlavne jemne, aby pri nedemontovanej membráne nedošlo k poškodeniu cievky reproduktora. Škrabákom, alebo malým dlátkom odstránime zvyšky vlnky z koša reproduktora, ktorý následne vyčistíme a odmastíme acetónom. Acetónom jemne navlhčenú utierku použijeme aj na odstránenie zvyškov starej vlnky z papierovej membrány. Potom je potrebné vziať do ruky jemný šmirgeľ o zrnistosti cca. 300 a začistiť membránu po celom obvode. Takto si pripravíme reproduktor na montáž vlnky. Vlnky sa dajú zakúpiť v cene od cca 3€ až do približne 5€. Táto cena je naozaj iba približná, keďže najčastejšie si ich ľudia vedia zakúpiť na burzách v Maďarsku, alebo Poľsku. Najčastejšie sú potrebné vlnky na 8″, 10″, 12″ reproduktory. Takáto vlnka je polotovarom, do ktorého je potrebné zastrihnutím po obvode napasovať membránu. Najprv musíme pripevniť vlnku k membráne pomocou Chemoprénu. Lepidlo nanesieme po celom obvode papierovej membrány v šírke cca 10 až 12 mm od okraja. Taktiež nanesieme lepidlo na upevňovaciu plochu vlnky po celom obvode. Potom necháme obe plochy cca 5 minút zavädnúť, pretiahneme vlnku cez membránu a postupne prstami pritláčame oba materiály k sebe po celom obvode. Po prilepení vlnky pokračujeme upevnením na kôš reproduktora. Na dve protiľahlé miesta nanesieme kvapku lepidla, pritlačíme na tieto dve miesta vlnku a jemným zatlačením membrány kontrolujeme, či cievka nedrhne o stredový pólový nástavec. Ak drhne, jemne vlnku odlepíme, trošku posunieme a nalepíme opäť. Ak nám cievka už nedrhne, nakríž na ďalšie dve miesta nanesieme kvapky lepidla a celý postup opakujeme. Ak je membrána správne vystredená, pri jej jemnom stlačení alebo vytiahnutí by sme nemali registrovať žiaden náznak drhnutia. Potom je už potrebné naniesť medzi zvyšné časti vonkajšieho okraja vlnky a koša lepidlo, pritlačiť a nechať zatvrdnúť. Po zatvrdnutí pripojíme prívodné vodiče a namontujeme reproduktor do ozvučnice. Pri takejto oprave potrebujete hlavne veľkú trpezlivosť a šikovné ruky. Po oprave by mal reproduktor vydržať minimálne ďalších 5 rokov.
Situácia je horšia vtedy, ak máte poškodenú, alebo zničenú cievku. Takúto cievku sa vám vôbec neoplatí v domácich podmienkach prevíjať. Hlavný dôvodom je nízka cena lacných reproduktorov na trhu. Je omnoho jednoduchšie a lacnejšie kúpiť takýto reproduktor, než ho nechať opravovať. Firmy, ktoré sa zaoberali opravami aj takýchto reproduktorov, to vo väčšine prípadov už robiť nechcú hlavne kvôli cene za prácu. Tá môže viacnásobne prekročiť nákupnú cenu nového reproduktora. O niečo iná je situácia u profesionálnych reproduktorov, ktorých nákupná cena je predsa len vyššia. Na drahé a značkové výrobky sa dajú objednať komplety – tzv. recone-kity, vďaka ktorým je váš reproduktor opäť ako nový. Takýto recone kit stojí zvyčajne polovicu ceny nového reproduktora. Ďalším druhom športu v tejto oblasti je prevíjanie cievok. V domácich podmienkach ho niektorí opravári dokážu realizovať za pomoci vodiča kruhového prierezu a lepidla Epoxy CHS 1200 celkom slušne. Ale opäť pozor. Takýto reproduktor vám nikdy nebude už hrať ako pôvodný a celkom isto nebude mať ani jeho pôvodné parametre. Hneď si vysvetlíme rozdiely. Dnes sú kvalitné cievky reproduktorov navíjané zvyčajne plochým hliníkovým vodičom bez medzery. Lepidlo, ktoré je použité má vysoký bod natavenia, voice coil je zvyčajne kaptonový, hliníkový, alebo kompozitný, pričom väčšina výrobcov už udáva krátkodobú výdrž až do 300 stupňov Celzia. Ak to porovnáme s medeným vodičom, lepeným pomocou bežných lepidliel, výkon takejto cievky bude výrazne znížený, keďže bod natavenia bežných lepidiel je výrazne nižší. Pri vyššom príkone sa cievka rozpadne a spadne do magnetickej štrbiny reproduktora. To už ani nehovoríme o frekvenčných zmenách.
Preto odporúčame opravu profesionálneho reproduktora zveriť do rúk firmám, ktoré majú potrebnú technológiu a materiály na opravu. Pri drahších reproduktoroch je jednoznačným a najlepším východiskom výmena celého recone-kitu. Takto opravený reproduktor má samozrejme parametre nového reproduktora. Na opravy vysokotónových reproduktorov máme skladom u nás na predajni zvyčajne hneď niekoľko typov membránových setov. Profesionálne vysokotónové reproduktory viete opraviť rýchlo a relatívne lacno, pričom je potrebné zvyčajne iba uvolňiť a po výmene kitu naspäť zaskrutkovať 4 skrutky, upevňujúce zvukovod, alebo kryt membrány k magnetu. Ak potrebujete poradiť, navštívte našu predajňu TA Elektro na Orlej ulici 11 v Košiciach, alebo nám napíšte na našu Facebook stránku. Radi Vám pomôžeme.